Specjalistyczne zabiegi na stopy (zabiegi podologiczne) dedykowane są wszystkim tym, dla których ważne jest zdrowie stóp jak i ich estetyczny wygląd, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Regularne zabiegi podologiczne maja na celu złagodzenie i docelowo wyleczenie zmian na skórze stóp jak i w obrębie płytki paznokciowej, a co z tym idzie utrzymanie stóp w dobrej kondycji. Zabiegi podologiczne wykonywane są przez wykwalifikowanego specjalistę – podologa, którego rolą jest przeciwdziałanie powstawaniu lub pogłębianiu się zmian chorobowych oraz edukacja klientów w zakresie profilaktyki i właściwej pielęgnacji stóp. Podolog dobiera właściwy dla danego klienta rodzaj terapii i wykonuje zabiegi, które mają za zadanie przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stóp i ich właściwego wyglądu.
Specjalistyczne zabiegi na stopy
Jak wyglada wizyta u podologa

Jak wygląda wizyta u podologa?

Wizyta powinna rozpocząć się dokładnym wywiadem, podczas którego zadawane są pytania dotyczące przede wszystkim:

Wywiad u podologa

Bardzo często już na podstawie wstępnego wywiadu podolog jest w stanie postawić wstępną diagnozę. Kolejny etap badania to badanie podobarometryczne w statyce i dynamice, które daj einformacje o symetrii bądź asymetrii obciążenia obu stron ciała, rozkładu ciężaru ciała na stopie. W badaniu dynamicznym sprawdza się wzorce chodu, tor przetaczania stopy, czy zachowane są wszystkie pożądane fazy chodu i czy kroki są równej długości. Kolejnym krokiem jest badanie na podoskopie, dzięki któremu podolog sprawdza wysklepienie i kształt stopy: czy mamy do czynienia ze stopą wydrążoną czy płaską, z prawidłowym łukiem podłużnym i poprzecznym. Ostatni etap badania to badanie manualne, które obejmuje między innymi:
ogląd całej stopy oraz czy stopy układają się prawidłowo
ogląd skóry i paznokci stóp pod katem ewentualnych zmian chorobowych
ogląd pięt (ewentualne zrogowacenia i pęknięcia)
ogólny ogląd skóry pod kątem żylaków czy zmian chorobowych
Dopiero po dokładnej analizie wszystkich tych etapów podolog jest w stanie zaproponować indywidulany plan i proces leczenia, dobrać odpowiednią wkładkę ortopedyczną czy przystąpić do wykonania zabiegu podologicznego. W naszym gabinecie szczególny nacisk kładziemy na higienę i sterylność narzędzi używanych podczas zabiegu (narzędzia jednorazowe bądź sterylne wielokrotnego użytku). Wszystkie zabiegi wykonywane są z zachowaniem zasad dezynfekcji.

Kto powinien skorzystać z pomocy podologa?

Ze specjalistycznych zabiegów podologicznych powinni korzystać Ci pacjenci, którzy borykają się ze zmianami chorobowymi stóp i paznokci takich jak:
Kto powinien skorzystac z pomocy podologa
Skontaktuj się z nami