Podologia to nauka, o której mówi się coraz więcej. Powodem jest fakt, iż częściej przywiązujemy wagę do wyglądu naszych stóp oraz dbamy o ich właściwą pielęgnację. Kim dokładnie jest podolog i kiedy warto się do niego udać?

Podologia jest to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stóp. Chociaż słowo leczenie jednoznacznie kojarzy się z zawodem lekarza, podolog nie jest lekarzem.  Jest to zawód z dziedziny kosmetologii. Jednakże coraz więcej uczelni ofertuje studia z zakresu kosmetologii ze specjalizacją „podologia”. Ukończenie tego typu studiów z pewnością daje o wiele większą wiedzę teoretyczną, a także lepsze przygotowanie praktyczne niż kilkudniowe kursy, albowiem osoba praktykująca ten zawód musi posiadać szczegółową wiedzę z zakresu nauk medycznych tj. diabetologia, dermatologia, ortopedia, opatrywanie ran, jak również technik zaopatrzenia ortopedycznego (ortezy, wkładki ortopedyczne). 

Do podologa udać się można zarówno w celach pielęgnacyjnych, jak i leczniczych. Wizyta ta poprzedzona jest szczegółowym wywiadem, podczas którego podolog zbiera od nas informacje, bada i ogląda stopy (kończynę dolną) oraz płytkę paznokciową, następnie stawia diagnozę i proponuje właściwą terapię/leczenie, by pozbyć się problemu, który jest powodem naszej wizyty w gabinecie podologicznym. Podczas wywiadu podolog przekazuje również profesjonalne porady co do właściwej pielęgnacji stóp, by zminimalizować nawracalność problemu lub całkowicie wyeliminować jego skutki.

Leczenie chorób stóp

Zadaniem podologa jest wyeliminowanie schorzeń związanych ze stopami poprzez właściwą profilaktykę i edukację.  W obszarze działań podologa jest właściwa pielęgnacja i leczenie stóp w przypadku wielu poważnych chorób, takich jak stopa cukrzycowa. Jest to powikłanie występujące w cukrzycy, które charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, zmniejszoną wrażliwością bólową, spowolnieniem w gojeniu ran oraz owrzodzeń.  Podolog zajmuje się profilaktyką stopy cukrzycowej, diagnozując i lecząc pierwsze objawy, które mogą predysponować do powstania trudno gojących się ran i w razie potrzeby kieruje do właściwego specjalisty.   Podolog zajmuje się także leczeniem grzybicy stóp czy też wrastających/wkręcających się paznokci. Do podologa mogą się udać również osoby, które borykają się z problemem pękających lub suchych pięt, jak również z odciskami czy brodawkami wirusowymi. Spektrum problemów z jakim zajmuje się w gabinecie podolog jest bardzo szeroka. 

Z kim współpracuje podolog?

Podolog często współpracuje z lekarzami różnych specjalności (w tym fizjoterapeutami), by zapewnić choremu jak najlepszą holistyczną, interdyscyplinarną opiekę.   Wśród nich najczęściej wymienia się:

  • diabetologów,
  • dermatologów,
  • angiologów,
  • ortopedów,
  • alergologów,
  • lekarzy pierwszego kontaktu.

Wizyty u podologa nie należy się bać – samo badanie oraz czynności pielęgnacyjne są bezbolesne, mogą natomiast przynieść szereg korzyści, jak również ulgę w bólu. 

Chcąc dbać o wygląd i zdrowie swoich stóp należy regularnie odwiedzać gabinet podologa, a w szczególności, gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy. Szybka reakcja i fachowa pomoc zapewniają nie tylko zdrowie, ale i estetyczny wygląd stóp.

Gabinet tymczasowo zamknięty

Wznowienie pracy gabinetu - wiosna 2025.