Czym jest grzybica stóp?
Grzybica stóp, czyli inaczej mikoza, to zakaźna choroba wywoływana przez grzyby – dermatofity, drożdżaki oraz pleśnie. Dermatofity mają rzadką zdolność rozkładu keratyny-białka, głównego budulca naszej skóry. Efektem takiego ich działania jest swędzenie, złuszczanie się oraz pękanie skóry. Grzybica stóp dotyczy tylko części podeszwowej stopy (nie grzbietowej). Chorobą mogącą towarzyszyć grzybicy stóp lub występować samodzielnie, jest grzybica płytki paznokciowej (onychomikoza). Jest ona niezwykle uciążliwa. Daje takie objawy jak kruchość, łamliwość, rozwarstwienie, częściowe wykruszenie, nadmierne rogowacenie czy zmiana zabarwienia koloru płytki (paznokcie stają się białe, żółte, brązowe lub czarne).
Jak uniknąć grzybicy stóp?
W przypadku chorób zakaźnych, do których należy grzybica, niezwykle istotną rolę odgrywają działania profilaktyczne. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto mieć świadomość jak choroby tej uniknąć. Do zakażenia grzybicą stóp i paznokci dochodzi najczęściej podczas:
- korzystania z basenów, bez klapek kąpielowych,
- korzystania z sauny i publicznych natrysków,
- używania jednego ręcznika przez kilka osób,
- noszenia „nie oddychającego” obuwia,
- używanie sportowego obuwia z wypożyczalni np. na lodowiskach i kręgielniach.
W grupie szczególnego ryzyka znajdują się sportowcy korzystający systematycznie z publicznych natrysków. Rozwojowi grzybicy sprzyja także nieodpowiednie obuwie oraz nadmierna potliwość stóp. W celu zapobiegania choroby, bardzo ważne jest dokładne mycie i osuszanie stóp, w tym przestrzeni między palcami.
Grzybica stóp i paznokci – jak rozpoznać?
Objawy grzybicy stóp łatwo zbagatelizować. Może to prowadzić do bardziej zaawansowanej postaci choroby. Grzybica stóp najczęściej zaczyna się rozwijać w przestrzeniach między palcami. Grzybica paznokci dotyczy zazwyczaj pierwszego (palucha) lub piątego palca stopy. Trudność w rozpoznaniu choroby może mieć miejsce, gdy kobiety stosują kolorowe lakiery na paznokciach lub noszą różne stylizacje. Jeśli z kolei na podeszwowej części stopy naskórek zaczyna się intensywnie łuszczyć i pękać, a całości towarzyszy swędzenie i zaczerwienienie, należy podejrzewać rozwój grzybicy stóp. Może towarzyszyć temu nieprzyjemny i krępujący zapach.
Grzybica – leczenie
W przypadku podejrzenia grzybicy, należy zgłosić się do dermatologa lub specjalisty podologa.
Leczenie grzybic jest długotrwałe. Zanim przystąpi się do jego realizacji, następuje dokładne rozpoznanie jaki rodzaj (gatunek) grzyba wywołuje tą konkretną grzybicę, poprzez wykonanie badania mikologicznego. Leczenie przyjmuje dwie formy. Pierwszą z nich jest leczenie miejscowe z wykorzystaniem odpowiednich preparatów, na przykład lakierów, maści czy sprayów. Drugą formą jest leczenie farmakologiczne polegające na przyjmowaniu leków doustnie.
W przypadku niestosowania się do zaleceń lekarza czy podologa, choroba może nawracać. Niestety zdarza się, że pacjenci zaprzestają przyjmowania leków, zaraz po ustąpieniu objawów, wbrew zaleceniom lekarza. Leczenie grzybic jest długotrwałe i może być uciążliwe. Zdarza się, że zajmuje ono nawet kilka miesięcy.
To wszystko sprawia, że objawów grzybicy stóp i paznokci nigdy nie należy lekceważyć. Wiedza na temat tych chorób i ich zapobieganiu, może natomiast uchronić nas i naszych najbliższych przed nieprzyjemnymi jej skutkami.