Postawienie diagnozy
W przypadku, kiedy podejrzewamy grzybicę paznokci, warto wybrać się do podologa. Na podstawie objawów klinicznych oraz właściwego badania podolog podejmuje stosowne leczenie. Niejednokrotnie pacjent skierowany zostaje również do lekarza dermatologa, który stawia ostateczną diagnozę, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie farmakoterapii.
Tak naprawdę to czy grzybica paznokci zostanie wyleczona zależy od trafnego stwierdzenia choroby. Do postawienia właściwej diagnozy specjaliści, podolog czy dermatolog, wykonują badanie mykologiczne, polegające na pobraniu do badania niezbędnego materiału – zeskrobiny z płytki paznokciowej. Zainfekowana płytka jest krucha, łamliwa, rozwarstwiona, częściowa wykruszona, a jej barwa przybiera kolor białożółty, zielonkawy lub żółtobrunatny.
To na podstawie otrzymanych wyników możliwe jest podjęcie właściwego leczenia. Taka celowana terapia jest o wiele bardziej skuteczniejsza niż przyjmowanie leków „na oślep”, co może doprowadzić do innych chorób płytki paznokciowej.
Współpraca podologa z dermatologiem
Aby terapia była w pełni skuteczna, niezbędna jest współpraca podologa z lekarzem dermatologiem, który odpowiednio dobiera leczenie farmakologiczne na podstawie wcześniej wykonanego badania mykologicznego. Może to być leczenie ogólne lub miejscowe. Leczenie grzybicy paznokci to w praktyce nie tylko farmakologia, ale również odpowiednia edukacja pacjenta. Powinien on zdawać sobie sprawę z tego, na co musi uważać i do jakich zasad profilaktyki przeciwgrzybicznej się stosować. Konieczne są przy tym regularne wizyty w gabinecie podologicznym, gdzie specjalista podolog opracowuje zmienioną chorobowo płytkę paznokciową.
Jak wygląda zabieg?
Leczenie grzybicy paznokci opiera się na systematycznych wizytach w gabinecie podologicznym. Zabieg polega na usunięciu zainfekowanej części paznokcia. W trakcie trwania całego procesu, specjaliści korzystają tylko i wyłącznie ze sterylnych narzędzi, a podczas zabiegu zachowywane są wszystkie środki ostrożności, dlatego nie musimy obawiać się zakażenia, bądź innych powikłań w postaci rozprzestrzenienia się infekcji na zdrowe obszary.
Grzybica stóp to także dla wielu poważny problem estetyczny, dlatego też często wykonuje się protetykę paznokci. W tym celu korzysta się z przeciwgrzybicznych żeli światłoutwardzalnych, dzięki czemu zapobiegamy kolonizacji przez grzyby, a odsłonięte łożysko jest należycie chronione. Taka korekta płytki paznokciowej stosowana może być jedynie przez krótki okres czasu. Powodem tego jest fakt, że w przypadku regularnego wykonywania protetyki stan chorobowy może się pogorszyć. Dodatkowo zmieniona chorobowo płytka paznokciowa powinna być regularnie doczyszczana.
Jeśli zdecydujemy się na regularne korzystanie z zabiegów podologicznych, które mają na celu eliminację patogenów, okres leczenia będzie stosunkowo krótki, pod warunkiem, że będziemy stosować zarówno leki farmakologiczne (jeśli będą takie zalecenia ze strony lekarza dermatologa), miejscowe preparaty przeciwgrzybiczne, a także przestrzegać wszelkich zaleceń pielęgnacji domowej.
Ochrona stóp przed grzybicą- jak to zrobić?
Prawidłowa i dokłada higiena to podstawa profilaktyki przeciwgrzybiczej. Przede wszystkim warto stosować specjalne preparaty, które mają za zadanie pielęgnować i chronić nasze stopy (dezodoranty, kremy, zasypki do stóp). Istotne jest, aby nosić jedynie własne, wygodne i przewiewne obuwie. Szczególnie powinniśmy uważać w miejscach, gdzie panuje duża wilgoć tj. publiczne prysznice, siłownie, baseny, sauny. W tych miejscach zawsze powinniśmy nosić odpowiednie obuwie np. klapki kąpielowe. Również w domu powinniśmy stosować się do pewnych zasad, do których należy dokładnie mycie i osuszanie ręcznikiem stóp, uwzględniając również przestrzenie pomiędzy palcami oraz regularne pranie ręcznika. Ważne jest by każdy z domowników powinien posiadać swój własny ręcznik (ręcznik nie powinien być współdzielony).
Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli nam uchronić się przed infekcją grzybiczą jak i uniknąć jej ewentualnych nawrotów.