Specjalistyczne zabiegi na stopy (zabiegi podologiczne) dedykowane są wszystkim tym, dla których ważne jest zdrowie stóp jak i ich estetyczny wygląd, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Regularne zabiegi podologiczne maja na celu złagodzenie i docelowo wyleczenie zmian na skórze stóp jak i w obrębie płytki paznokciowej, a co z tym idzie utrzymanie stóp w dobrej kondycji. Zabiegi podologiczne wykonywane są przez wykwalifikowanego specjalistę – podologa, którego rolą jest przeciwdziałanie powstawaniu lub pogłębianiu się zmian chorobowych oraz edukacja klientów w zakresie profilaktyki i właściwej pielęgnacji stóp. Podolog dobiera właściwy dla danego klienta rodzaj terapii i wykonuje zabiegi, które mają za zadanie przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stóp i ich właściwego wyglądu.
Jak wygląda wizyta u podologa?
Wizyta powinna rozpocząć się dokładnym wywiadem, podczas którego zadawane są pytania dotyczące przede wszystkim:
- dotychczasowego leczenia choroby podstawowej i związanych z nią dolegliwości bólowych,
- sposobu odżywiania,
- używek (palenia papierosów, spożywania alkoholu),
- aktywności ruchowej,
- noszonego obuwia (płaskie, obcasy),
- uczuleń np. na jod, środki dezynfekujące, kwas salicylowy, nikiel,
- przyjmowanych leków (w tym leków przeciwzakrzepowych),
- a co najważniejsze zaistniałego problemu, umiejscowienia dolegliwości i czasu od jakiego dolegliwość występuje.
Wywiad u podologa
Bardzo często już na podstawie wstępnego wywiadu podolog jest w stanie postawić wstępną diagnozę. Kolejny etap badania to badanie podobarometryczne w statyce i dynamice, które daj einformacje o symetrii bądź asymetrii obciążenia obu stron ciała, rozkładu ciężaru ciała na stopie. W badaniu dynamicznym sprawdza się wzorce chodu, tor przetaczania stopy, czy zachowane są wszystkie pożądane fazy chodu i czy kroki są równej długości. Kolejnym krokiem jest badanie na podoskopie, dzięki któremu podolog sprawdza wysklepienie i kształt stopy: czy mamy do czynienia ze stopą wydrążoną czy płaską, z prawidłowym łukiem podłużnym i poprzecznym. Ostatni etap badania to badanie manualne, które obejmuje między innymi:
ogląd całej stopy oraz czy stopy układają się prawidłowo
ogląd skóry i paznokci stóp pod katem ewentualnych zmian chorobowych
ogląd pięt (ewentualne zrogowacenia i pęknięcia)
ogólny ogląd skóry pod kątem żylaków czy zmian chorobowych
Dopiero po dokładnej analizie wszystkich tych etapów podolog jest w stanie zaproponować indywidulany plan i proces leczenia, dobrać odpowiednią wkładkę ortopedyczną czy przystąpić do wykonania zabiegu podologicznego.
W naszym gabinecie szczególny nacisk kładziemy na higienę i sterylność narzędzi używanych podczas zabiegu (narzędzia jednorazowe bądź sterylne wielokrotnego użytku). Wszystkie zabiegi wykonywane są z zachowaniem zasad dezynfekcji.
Kto powinien skorzystać z pomocy podologa?
Ze specjalistycznych zabiegów podologicznych powinni korzystać Ci pacjenci, którzy borykają się ze zmianami chorobowymi stóp i paznokci takich jak:
- uporczywie wrastające paznokcie,
- różne postacie odcisków, nagniotków,
- infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
- stopa cukrzycowa,
- deformacje paznokci,
- nadmiernie narastający, zrogowaciały naskórek,
- wysuszenie skóry stóp,
- pękająca skóra pięt.
Skontaktuj się z nami
-
ul. Wierna 26
03-890 Warszawa - 882 414 848
- kontakt@magnolia.waw.pl
- /MagnoliaSkinCare